Yamy i Nijamy, czyli zasady etyczne w praktyce jogina. AHIMSA czyli niekrzywdzenie.

 Czym jest Ahimsa dla jogina w praktyce na macie oraz poza nią?

Artykuł o zasadach etycznych Yamach i Nijamach w jodze na zdjęciu metaforyczny obraz dmuchawca


Ahimsa, powstrzymanie się od każdego działania krzywdzącego każdego człowieka, zwierzę, nasz piękny świat. Jak pokochać siebie, zrozumieć innych ludzi, spoglądać na świat życzliwym, pokojowym okiem?


  Ahimsa jest pierwszą z Yam w ośmiu ścieżkach postępowania jogina, zasadą powstrzymywania się od przemocy w każdej sytuacji. Ahimsa oznacza uwolnienie ciała i umysłu od chęci zastosowania przemocy i agresji, odcięcie się od myślenia o niej, od działania w jej kategoriach, w konsekwencji życie bez zamykania umysłu na świat. Oznacza to takie działanie aby ograniczać skutki wyrządzania krzywdy do minimum, nawet podczas sytuacji bez wyjścia gdy ofiara broni się przed napastnikiem wyrywającym jej portfel lub torebkę. Na pewno słyszeliście opowieści jak tybetańscy mnisi, podczas uprawiania ziemi, uważają na owady by nie zadeptać ich, nie zabić.A w zachodniej kulturze możemy w przeciwieństwie do stereotypizowania wszystkiego i wszystkich ludzi dookoła, wściekania się gdy coś nie idzie po naszej myśli, reagowania agresją i frustracją na bezczelne zachowania,nadal pozostać pokojowo nastawieni i asertywni podczas trudnych sytuacji. Bo brak  agresji to spokój w duszy, umyśle i naszym ciele, którego  wewnętrzna harmonia chroni nas przed stresem i chorobami. Sztuka odpuszczania negatywnych emocji jest pierwszym krokiem do wyzbycia się zbyt gwałtownych reakcji na. Wszystkie, dalsze Yamy są podporządkowane Ahimsie, która stanowi zwieńczenie pracy nad sobą. A podczas naszej ścieżki jogina w praktyce poza matą, uczymy się opanowywać emocje, być uczciwi wobec siebie i innych, dbać o higienę i zdrowie oraz spokojne relacje z innymi ludźmi, pielęgnować to co dobre i czyste. Gdy tak odpuszczamy ze złością, uczymy się asertywności, zachowujemy zasady ekologicznego stylu życia, staramy się pozostać neutralni w relacjach z ludźmi i całym, otaczającym nas światem.


Jak praktykować Ahimsę w życiu codziennym?

  MYŚLI I EMOCJE. To trudna praca nad sobą. Polega na oczyszczaniu się z negatywnych emocji jednocześnie dopuszczając je do siebie, zdając sobie z nich sprawę, ale rozumiejąc, że nie powinny nad nami dominować i decydować o działaniach jakie podejmujemy. Zawsze, czując przypływ agresji, złości, frustracji, w mocnej sytuacji sporu z drugą osobą, zamknij oczy, pooddychaj głęboko, dopuść do siebie początkową falę palących uczuć, i ugaś je myśląc o całości sytuacji, patrząc na nią obiektywnie, z boku, z dystansu. Opanuj strumień ostrych słów zanim wyrwą się z Twojego gardła, uspokajając gonitwę myśli. Spójrz na cała sytuację oczami drugiego człowieka. Odpuść, złagódź cały konflikt. Postaw się w roli racjonalnego i sprawiedliwego negocjatora. Spróbuj przejść na wegetarianizm, albo weganizm i zrezygnować z mięsa, aby nie krzywdzić zwierząt. Zrezygnuj z działań niszczących nasze środowisko naturalne, unikaj nadmiernego kupowania i wyrzucania rzeczy, marnowania jedzenie, używania plastikowych opakowań. Segreguj śmieci i nie wyrzucaj ich podczas wycieczki w lesie. Oszczędzaj wodę i światło.


Ahimsa w relacjach z samym sobą oraz innymi ludźmi

  Nie plotkuj, nie podgrzewaj trudnej atmosfery, nie kłam na temat innych osób, nie wzniecaj nienawiści między ludźmi, nie życz nikomu źle, szanuj zdrowie swoje i innych.Nie obmawiaj innych osób tworząc na ich temat barwne historie. Szanuj życie i zdrowie drugiego człowieka, szanuj jego wybory. Noś maseczki, żeby nie zarazić drugiego człowieka i nie sprowadzić na niego konsekwencji choroby COVID 19. Nie głódź swojego ciała, nie niszcz duszy negatywnymi emocjami oraz pełnymi przemocy filmami, książkami, treściami i narcystycznym, hejterskim działaniem w Internecie. Bądź uczciwy wobec siebie i kochaj siebie samego. Zaakceptuj siebie. Staraj się spoglądać na życie optymistycznie oraz być w dobrym nastroju. Myśl o tym co jest teraz bez wybiegania wyobraźnią w przyszłość. Przede wszystkim, zaakceptuj siebie z całym zestawem wad i zalet. Pokochaj siebie i swoje ciało. Zobacz jaki masz piękny umysł i jak możesz rozwijać swoje pasje, dzieląc się nimi z innymi ludźmi.


Ahimsa w jodze na macie

  Pamiętaj, żeby unikać ścigania się z lepszymi, bardziej sprawnymi joginami. Szanuj ograniczenia swojego ciała, swoje przebyte kontuzje i budowę anatomiczną. Praktykuj powoli, z rozmysłem, rozwijając własną ścieżkę jogi w zgodzie z możliwościami w danym dniu, miesiącu, czy roku. Postępy czyń w indywidualnym tempie. Bądź asertywny wobec nauczyciela jogi, który za mocno dociska Twoje ciało podczas korekt na macie. 


Podsumowanie wszystkich etycznych działań jogina. Jak zacząć praktykować Ahimsę?

 

Ahimsa w relacjach międzyludzkich

1. Nie krzywdzenie nikogo. Szeroko pojęte działanie rozpoczynając od zrezygnowania z plotek, kłamania, obmawiania, zazdrości, poprzez nie uleganie negatywnym emocjom podczas spięć i konfliktów prowadzących do obrazy słownej, powiedzenia komuś czegoś mało miłego, a czasem nawet szkodliwego (często słowa ranią gorzej niż nóż). Wyciszenie emocji frustracji, agresji, gniewu, praca nad charakterem choleryka by powstrzymać wybuchy złości. Przemoc fizyczna, uderzenie kogoś, bicie są najgorszym przejawem brutalności (każdy uczciwy jogin musi ich bezwzględnie unikać).

 

Ahimsa w ekologicznym dbaniu o nasza planetę

2. Dbaj o Ziemię. Żyj ekologicznie. Oszczędzaj wodę, światło, energię. Wyłączaj komórkę i komputer jeśli skończyłeś swoja pracę. Poczytaj książkę. Wejdź na matę i zrób swoja praktykę Ashtangi Jogi. To Cie rozładuje, a przy okazji zapłacisz mniejszy rachunek za prąd, bo przecież czas korzystania z urządzeń elektronicznych będzie krótszy. Zawsze odłączaj ładowarkę komórki jak już się naładuje w 100 procentach. Zwracaj na to uwagę. Zastąp jednorazowe plastikowe i foliowe opakowania wielorazowymi z bawełny. Pierze je w pralce. Kupuj jedzenie w szklanych pudełkach, nie plastiku. Szkoło zagospodarujesz sobie w domu i kuchni. Nos przy sobie wielorazowe torby materiałowe na zakupy, nie zapominaj o nich. Używaj naturalnych kosmetyków bez za dużej ilości składników chemicznych, bo wszystko i tak spływa do kanalizacji, a nią do naszych rzek i mórz. Przesiądź się na rower. To takie logiczne zasady działania w codziennej rzeczywistości.

 

Nie krzywdź zwierząt, zrezygnuj z mięsa, kupuj i jedz odpowiedzialnie

3. Nasza kuchnia. Kupuj zawsze tyle jedzenia ile zjesz. Nie wyrzucaj. Zagospodaruj starsze produkty spożywcze robiąc z nich dania. Wybieraj zdrowe warzywa, owoce, wegetariańskie i wegańskie jedzenie. Dbaj o swoje zdrowie fizyczne odżywiając się prawidłowo, i dostarczając organizmowi tyle składników ile potrzebuje. Popieraj lokalne bazarki. Kupuj bezpośrednio od rolnika i unikaj warzyw i owoców, które miały długa drogę transportu, w pierwszej kolejności wybierając lokalne, raczej krajowe i sezonowe produkty (redukuj ślad węglowy), co jeszcze należy do ekologicznego postępowania w Ahimsie.

 

Ahimsa w jodze na macie

4. Na macie unikaj zbyt mocnego dociskania, skakania, forsowania asan. Bądź asertywny odmawiając za mocnych korekt nauczyciela. Zawsze dostosowuj praktykę jogi do stanu swojego zdrowia, kondycji, samopoczucia w danym dniu, miesiącu, okresie życia. Zrezygnuj z rywalizowania z innymi uczestnikami zajęć. Pamiętaj, że joga to nie Instagram wraz z jego gwiazdorską manierą przedstawiania siebie w sposób idealny, i kręcenia filmików zawsze pod publiczkę ponad własne siły.

A teraz zacznij od małych rzeczy, które możesz zmieniać w zgodzie ze samym sobą.


Bibliografia

1. "Psychologia Kundalini - Jogi. Według notatek z seminariów 1932." Carl Gustav Jung, Wydawnictwo KR.

2. "Joga - Sztuka życia. Spokój i równowaga na co dzień." Donna Farhi, Wyd. Czarna Owca, 2020.

3. "Joga i Ajurweda edycja 2020." David Fawley

4. "Światło jogi." B.K.S Iyengar, 2011

5."Buddyjska sztuka znikania. Jak wznieść się ponad problemy."Ajahn Brahm

6. "Dziesięć przykazań jogi."Pramahamsa Prajnanananda, 2013


Komentarze

Popularne posty