Korzyści z pierwszej serii Ashtangi jogi. Jak zacząć? Na czym polega praktyka Chikitsa?

 Pierwsze kroki z jogą. Jak zacząć praktykę pierwszej serii Ashtangi?

Joginka w asanie zapowiadającej praktykę ashtangi jogi

Czy Ashtanga joga jest dla wszystkich?

 

 Teoretycznie tak. Praktycznie, zobacz jak naprawdę rozpocząć mądrą przygodę z Ashtangą.

Ashtanga joga, styl opracowany przez mistrza Sri. K. Pattabhi Joisa. Poza Indiami, w latach 70-tych, rozpropagowany przez niego w Stanach Zjednoczonych, stopniowo trafiał do Europy. Praktyka, która przez długie lata kojarzyła się głównie z ponadprzeciętna siłą, piękną muskulaturą ciała, skomplikowanymi asanami w pozycjach równoważnych oraz odwróconych. Dominowali w niej głównie mężczyźni. Lata temu, rzeczywiście, cała filozofia Ashtangi sprzyjała mocnym ludziom o określonych fizycznych  predyspozycjach. Obecnie mamy czas rozluźnienia w sensie podejścia do perfekcyjnego wykonywania asan, czyli dokładnie na wzór mistrza. Większa wagę przykłada się do BEZPIECZNEGO ustawiania ciała w pozycji, oraz do dostosowywania, modyfikowania jej do własnych możliwości, tak by nie praktykować ponad własne granice do bólu, szanować ciało, unikać kontuzji. Wraz z rozwojem i popularyzowaniem się informacji z nauk medycznych, oraz wiedzy o taśmach powięziowych, świat jogi delikatnie spasował z parciem i presją na szlifowanie doskonałej techniki, oraz akrobatyczne zdolności w seriach asan, które miały hartować ciało kosztem naszego zdrowia, nawarstwiających się mikrourazów, obrażeń, i wreszcie prowadzących do poważnych kontuzji sum tych wszelkich działań.


Kto może ćwiczyć Ashtangę jogę?

Na pewno osoby z większym doświadczeniem w samej jodze. Jeśli nigdy nie miałeś z joga kontaktu, na początku polecałabym łagodne zajęcia jogi kręgosłupa, oddechu - Pranayamy, oraz style jogi: Iyengar, Vinyasa, Hatha joga. Iyengar to dłuższe pozostawanie w pozycjach, których jest zdecydowanie o wiele mniej podczas jednej godziny praktyki. Tak samo łagodniejsza jest Hatha Joga. Sama praktykowałam obydwa style, od nich rozpoczynając całe rozeznanie czym w ogóle ta joga jest? Na zajęciach jogi Iyengar, w jednej asanie pozostajesz na około 10 oddechów. Łagodne tempo, spokój, powolność sesji, pozwalają ci bardziej koncentrować się na własnym ciele, odczuciach z niego płynących, budowaniu propriocepcji (czucie głębokie, określanie położenia kończyny, ustawienia stawu, kierunku ruchu bez użycia wzroku), oraz dają więcej czasu na zrozumienie techniki wchodzenia i wykonywania pozycji. Uczysz się również odpowiednio dostrajać oddechy, oraz pogłębiać je, podczas praktyki na macie. Joga Vinyasa nie ma ściśle ustrukturyzowanej sekwencji na zajęciach. Jest trochę jak trening funkcjonalny w sporcie. Sesja Vinyasy, dynamiczna, lecz nie tak bardzo siłowa jak w Ashtandze, podzielona jest na rozgrzewkę, powitania słońca, część główna z pozycjami stojącymi, skłonami do przodu, część z pozycjami równoważnymi, siedzącymi na macie, skrętami, brzusznymi, wygięciami w tył odwróconymi, oraz wyciszeniem i relaksacją. Najlepiej rozpocząć jej praktykę po Iyengar i jodze kręgosłupa, jako dynamiczna formę pracy uelastyczniającej i wzmacniającej zarazem, na wszystkich taśmach powięziowych, oraz jako aktywność pozwalającą ciału skutecznie wypocić toksyny, przyspieszyć metabolizm, rozgrzać się i  toksyny, zmęczyć się pozytywnie, jak podczas lekkiego aerobiku. W Vinyasie w asanach zostajemy na krótszy czas. Standardowo od 3-5 oddechów. Utrzymujemy płynne tempo przechodzenia z asany do asany, oraz płynne połączenie oddechów z pozycjami i ruchem. Ona już mocniej wchodzi w klimaty Ashtangowe, przygotowując nasze ciała do bardziej dynamicznego, męczącego ruchu.


Jakie są korzyści z Ashtangi Jogi?  Pierwsza seria Ashtangi, czyli lecznicza Chikitsa.


 Praktykę jogi Ashtangi tradycyjnie zaczynamy od pierwszej serii zwanej Yoga Chikitsa, czyli dosłownie w sanskrycie określanej jako joga terapeutyczna. Praktykowanie określonej sekwencji asan, ma tutaj na celu:

  • oczyszczenie ciała z toksyn,
  • wzmocnienie mięśni, stawów, ścięgien, 
  • ogólne rozruszanie całego ciała,
  • budowę wytrzymałości (kondycji),
  • zwiększenie zakresów ruchów w stawach (prawidłowa mobilność),
  •  przygotowanie mentalne oraz oddechowe, 
  • naukę płynnego przechodzenia z asany do asany, 
  • wstępne przygotowanie ucznia do dalszego rozwoju poznanych wersji pozycji. 

Pierwsza seria Ashtangi, Chikitsa, wprowadza nas w arkany tej sztuki i filozofii jogi. Zapoznaje z tradycją, techniką asan. Praktykując ją uczysz się, nie tylko prawidłowego ustawiania ciała w pozycjach, oraz nabywania odpowiedniej wytrzymałości by dłużej w nich pozostać, lecz także odczytywania sygnałów płynących z ciała (mięśni, stawów, ścięgien, układu nerwowego), akceptowania ograniczeń, powolnego roztapiania napięć i przykurczów w mięśniach, prawidłowego i bezpiecznego ustawiania kończyn względem ciała podczas wykonywania ruchów. To takie, swoiste, wprowadzenie w świat jogi ashtangi, zapoznanie się z własnymi możliwościami, określenie tego co mogę, a czego nie mogę tutaj zrobić, a co muszę sobie odpowiednio zmodyfikować, by móc bezpiecznie wykonywać moją praktykę na dalszych jej etapach. Widzę i rozumiem ograniczenia mojego ciała, czuję nierówności w napięciach mięśni taśm powięziowych, znam moje zalety oraz mocne strony, wiem nad czym muszę jeszcze popracować, a co przychodzi mi łatwo.

 

 Energia Prany w praktyce Ashtangi

Anatomia subtelna, ważna w całej filozofii praktyki jogi, mówi o sieci energetycznej znajdującej się w naszych ciałach. To tzw. "nadis", które można porównać do systemu nerwowego, czyli kanałów, którymi płynie subtelna energia "Prana". Według jogi, PRANA jest energią odżywiającą nasze ciało, źródłem zdrowia i życia. Płynie kanałami NADIS. Transponując na współczesny język nauki i medycyny, kanały i pranę można porównać do rozległej sieci komórek układu nerwowego, neuronów z impulsami elektrycznymi płynącymi w każdym, żywym organizmie. Według anatomii subtelnej, nadis i Prana obejmują coś większego poza siecią neuronową. Ja, oczywiście, przekłady starożytnych tekstów tłumaczę sobie brakiem nowoczesnych narzędzi technicznych do nadania wnętrza ludzkiego ciała (np. mikroskopu elektronowego, laboratoriów) w tamtejszych kulturach, które w jakiś sposób próbowały okiełznać nasz świat oraz zrozumieć sens ludzkiego istnienia nie mając jeszcze pełnej wiedzy o anatomii i procesach fizjologicznych zachodzących w organizmach. 

 

Dlaczego Prana jest ważna? 

Prawidłowe oddychanie oznacza dotlenianie organizmu, mięśni, dłuższą i bardziej efektywną ich pracę bez zakwaszenia, ogólnie doskonałe dotlenienie mózgu, czyli zdrową praktykę asan. Pogłębiony oddech (Pranayama - nauka o technikach oddechowych), stanowi fundament dla wysiłku fizycznego, oraz każdej pracy umysłowej, i w ogóle funkcjonowania człowieka bez chorób. Tłumiąc oddech narażamy się na stres, podwyższony poziom kortyzolu, niedotlenienie tkanek, zaburzenia rytmu serca oraz przypadłości z nim związane, choroby cywilizacyjne oraz dalszy łańczuszek konsekwencji utraty zdrowia. A w jodze zdrowie, witalność, dobra kondycja do później starości są podstawą. Praktykując pierwszą serię Yoga Chikitsa, uczysz się pogłębiać oddechy, dostosowywać ich rytm do rytmu płynnego wykonywania asan, uczysz się kontrolować własne ciało w ruchu na macie, wycofywać uwagę do wewnątrz, czyli koncentrować na chwili obecnej bez myślenia o czymś poza praktyką. Oddech to energia dostarczana ciału, wszystkim komórkom do przeprowadzania wszelkich procesów. Energia to życie.

 

Cytat i rada jak zacząć praktykę ashtangi jogi pierwszej serii Chikitsa

 

Jak zacząć praktykę Ashtangi?

Proste. Wybierając zajęcia w wprowadzenie do pierwszej serii, oraz jednocześnie chodząc na zajęcia z Pranayamy i jogi kręgosłupa. Joga kręgosłupa pomoże Wam zrozumieć podstawy techniki i wyczuć ciało w asanach. Odblokuje napięcia mięśni, rozluźnia ciało i przygotuje do bardziej dynamicznych zajęć. Joga oddechu - Pranayama, sprawi, że nauczysz się wykonywania głębokich i długich wdechów z wydechami, poprawisz jakość swojego oddychania na co dzień, likwidując chroniczne spięcia od stresów, zmniejszając nadmiar emocji i lęków, dostrajając nasz oddech do fizjologicznych potrzeb ciała. Nauczysz się go synchronizować, uspokoisz umysł, zlikwidujesz nadmiar myśli, obniżysz poziom stresu, będziesz sobie lepiej radzić z codziennymi sytuacjami oraz tempem życia, a przede wszystkim dotlenisz organizm. Na pierwszej serii Ashtangi, Chikitsa, nauczysz się synchronizować oddech z ruchem, poznasz podstawowy układ i kolejność asan, zaczniesz ja zapamiętywać.

Jak dalej będzie wyglądała Twoja praktyka? Zobaczysz:-). Praktyka to nieustanna ścieżka rozwoju. Jak mawiał mistrz Sri.K.Pattabhi Jois:" Practice and all is coming" - "Praktykuj, a wszystko przyjdzie". Żeby dobrze zrozumieć jogę, wejść całym sercem w jej filozofię, trzeba praktykować. Oczywiście czytać mądre teksty również, pogłębiać wiedze teoretyczna z anatomii, ale samo czytanie i myślenie, oraz nikt poza Tobą, nie zrobi za Ciebie całej części praktycznej z asanami na macie, tylko Ty sam włączając jogę do codziennego życia. Przyjdzie rozwój, zrozumienie, doświadczenie. Cierpliwości! Tutaj zaczyna się wspaniała przygoda;-).


Ashtanga joga cytat mistrza sri. k. pattabhi joisa

Namaste!

Komentarze

Popularne posty