Uth pluthi czyli Tolasana w praktyce serii I Ashtangi Vinyasy Jogi.
UTPLUTHIH - pozycja wagi
Pierwszą serię Ashtangi Vinyasy Jogi kończą trzy asany z nogami splecionymi do pozycji lotosu (Padmasany). Są nimi:
- Baddha Padmasana - związany, splątany lotos, czyli chwyt przeciwnymi dłońmi za przeciwne stopy (prawa dłoń za lewą stopę, lewa dłoń za prawą stopę) z charakterystycznym ustawieniem skrzyżowanych ramion z tyłu (zobacz na zdjęcie).
- Yoga Mudra - skłon do przodu z pozycji Baddha Padmasana, utrzymując skrzyżowanie ramion za plecami, oraz chwyt przeciwnych dłoni za przeciwne stopy, dodajemy skłon do przodu.
- Utpluthih - zwana inaczej Tolasaną, pozycja wagi. W siadzie z nogami splecionymi do pozycji lotosu, kładziemy dłonie przy biodrach i unosimy się w górę.
Jak prawidłowo wykonać Tolasanę?
Praktyka do pozycji wagi to nic innego jak samo przygotowanie bioder do Padmasany. Robimy ćwiczenia poprawiające mobilność tego obszaru, uważając na kolana. W skrócona I serii Ashtangi, dodatkowo wykonujemy asany mocno otwierające biodra do pozycji lotosu. Są nimi Wojownik I i II, Trikonasana i jej wariant ze skrętem, Janu Sirsasana we wszystkich wariantach, Baddha Konasana, Ardha Baddha Padmottanasana, oraz Ardha Baddha Padma Paschimottanasana. Pozycje te doskonale zakres ruchów, w biodrach. Dodatkowo stosujemy techniki rozluźniające za mocno napięte pasma biodrowo-piszczelowe, czyli masaże z rolką i piłeczkami. Są nimi masaż miednicy - kości krzyżowej, pośladków, rozluźnianie punktowe Trigger Point od górnego przyczepu pasma biodrowo-piszczelowego). Całą praktykę zobaczysz na moim filmie na Youtube.
Na co trzeba uważać podczas zakładania nóg do lotosu?
Na pewno nie możemy odczuwać bólu, ucisku, kłucia w obszarze kolan i kostek. Dyskomfort w stawie biodrowym, wszelkie ocieranie się struktur o siebie, bóle to również powód aby dopuścić sobie mocne pozycje z zakładaniem stóp na przeciwne biodra. Warto na początku skonsultować się z fizjoterapeutą i lekarzem ortopedą. Pamiętajmy o tym, że prawidłowe wykonanie pozycji z Ashtangi oznacza wejście w nie bez bólu z pełna świadomością ograniczeń własnego ciała. Po prostu szanujemy naszą budowę anatomiczną dostosowują do niej całą praktykę jogi.
Komentarze
Prześlij komentarz