Ajurwedyjskie napary oraz kańdźi na dobre trawienie

 Czyli co zrobić jeśli boli nas brzuch od czegoś ciężkostrawnego?

ajurwedyjski napar na bolący brzuch

Co jeść i pić gdy brzuch ciężki?

 Środek zimy, po Świętach i Sylwestrze, z karnawałem przed nami. I tak sobie często folgujemy, bo zimne dni oraz wieczory. Siadamy na kanapach z kubkami gorącej czekolady w rękach. Czasami wyciągamy dobre przepisy na smaczne ciasta i ciasteczka. Ktoś jeszcze pamięta japońskie muffinki z czerwonej fasolki azuki? Są smaczne, mają sporo białka, lecz bywają też mocno ciężkostrawne, jak większość bobowatych lub strączkowych. Co zaleca Ajurweda jeśli, od nadmiaru tych wszystkich dobroci, czasem "padnie" nam brzuch?

 

1. Gorący napar z kminu rzymskiego, kopru włoskiego i kolendry

Na wzdęcia, niestrawność pokarmową, refluks (opcjonalnie bez kolendry jeśli jest za mocna dla Twojego brzucha). Na 500ml wody dodajemy - 1 / albo pół łyżeczki nasion: kminku, nasion kolendry (nie liście), i kopru gotujemy aż do zawrzenia. Redukujemy ogień i trzymamy na małym płomieniu jeszcze ok 15-20minut. Potem odstawiamy do lekkiego ostygnięcia, tak aby mikstura była przyjemnie ciepła bez parzenia nas w gardło i język. Napar odsącz od przypraw. Pijemy gorący napar nawet do 3 x dziennie. 



2. Melisa z miętą oraz ziarenkami kardamonu

Na niestrawność pokarmową gdy zjedz coś tłustego. 500 ml wody w garnku dajemy 1/2 łyżeczki mięty, 1 łyżkę melisy, oraz 3-4 ziarna kardamonu (delikatnie je rozgryź, rozgnieć). Gotujemy ok 15 minut (po zawrzeniu wody, zredukuj ogień i gotuje jeszcze na małym). Odstawiamy czekając aż napar będzie przyjemnie ciepły. Przecedzamy przez sitko. Pijemy do 2 x dziennie.



3. Potrawa lekkostrawna dla żołądka - prosty przepis na ajurwedyjskie kańdźi

  • 3-4 łyżki ryżu brązowego, lub biały BIO, szczypta soli himalajskiej ugotuj na miękko w wodzie z:
  •  połową łyżeczki kminu rzymskiego i kopru włoskiego - zagotowujesz w wodzie do wrzenia i dosypujesz ryż, gotujesz 15- 20 minut aż napęcznieje i będzie miękki.
  • wariant słodki - gotujesz ryż w samej wodzie bez solenia (15- 20minut); potem dolewasz jeszcze ciepłe mleko roślinne i dodajesz szczyptę cynamonu mielonego.
  • Jesz na śniadanie, obiad albo kolację w ramach rekonwalescencji układu pokarmowego.


To tylko garść przepisów. Więcej z kuchni ajurwedyjskiej znajdziecie tutaj .

Jeśli jesteś uczulona/y na jeden ze składników, nie stosuj go w swojej diecie.


Komentarze

Popularne posty