Praca nad dobrymi zakresami ruchu w biodrach podczas Padmasany.

 Jak przygotować biodra do lotosu w jodze?

 

Nauczycielka jogi ashtangi siedzi w pozycji lotosu

Trudne asany w pierwszej serii Ashtangi jogi do opanowania!

  Lotos to jedna z najtrudniejszych pozycji w praktyce jogi. Najbardziej wymagających sprawności i elastyczności w naszych nogach. Dla przeciętnego "zjadacza chleba", albo raczej jak kto woli, jogina praktykującego regularnie, lecz bez jakiejś, niesamowitej sprawności akrobatycznej, stanowi nie lada wyzwanie. Sama, przed dłuższy czas, borykałam się z niestabilnymi kolanami, i musiałam raczej uważać na zbyt gwałtowne wchodzenie do pozycji Padmasany. Dzięki połączeniu praktyki Vinyasy Jogi, treningów funkcjonalnych pod wzmacnianie mięśni czworogłowych ud, treningu i masażu powięzi, udało mi się nauczyć wchodzenia do lotosów bezpiecznie i lekko, i do wszystkich asan z nogami tak samo splecionymi. Wymyśliłam własne sekwencje asan otwierające miednicę, i przygotowujące moje kolana, rozluźniające pasma biodrowo-piszczelowe oraz dolną część pleców. 


Pozycja lotosu czyli Padmasany

Korzyści: zwiększa mobilność w stawach biodrowych; uelastycznia, rozluźnia, rozciąga pasma biodrowo-piszczelowe; delikatnie uelastycznia i rozciąga pośladki; dobrze wykonany masuje i tonizuje narządy podbrzusza, pęcherz moczowy, jelita - pięty na kolcach biodrowych; delikatnie rozluźnia dolny odcinek pleców; działa jako profilaktyka przeciw pojawieniu się rwy kulszowej. Nie ma wpływu na łagodzenie bólów miesiączkowych.


Przeciwwskazania: artroskopia, poważne problemy z kolanami; stare nakładające się na siebie mikrourazy kostek, kolan i bioder; zmiany zwyrodnieniowe w nogach; zaawansowana rwa kulszowa; zapalenia i widoczne urazy kostek, kolan, bioder, dolnego odcinka kręgosłupa. Okres.


Praktyka Ashtangi Vinyasy jogi przygotowująca do pozycji Padmasany

  Dzisiejszą sekwencję dedykuję raczej bardziej zaawansowanym joginom, którzy nie mają żadnych, mocnych problemów z kolanami, robili i wykonują już lotosy, ale nadal męczą się z nimi czując sztywność kostek, kolan, boków ud, i generalnie całego obszaru bioder. Oczywiście, za rzecz naturalną, przyjmuję, że idąc w mocniejszą Ashtangę Jogę, i praktykę Padmasany, musisz najpierw skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą. Ja robię sobie diagnozy regularnie co pół roku. Tak trzeba jeśli chcemy zachować zdrowe kolana na długie lata. Aby zobaczyć inne asany ze splotem nóg w lotosach wróć do artykułu: https://ashtanga365days.blogspot.com/2021/10/ashtanga-joga-i-asana-wchodzaca-w-skad.html

Mamy w nim asany, dzięki którym otworzysz miednice do pozycji kaczki z drugiej serii Ashtangi, zwanej Karandavasaną. Na początku schemat rozgrzewania nóg w Ashtandze, jest ten sam. Robimy powitania słońca A i B, początkowa sekwencję asan z pierwszej serii, powoli modyfikując je w indywidualne i autorskie, odpowiednio podobierane zestawy asan. A teraz do dzieła z naszymi lotosami na dziś!

Namaste!

Komentarze

Popularne posty