Ashtanga Joga i asana wchodząca w skład drugiej serii. Jak zrobić Karandavasana, pozycję kaczki?

 Ashtanga II seria. Jak przygotować ciało do pozycji Karandavasany?

Joginka w pozycji ashtangi jogi Karandavasanie


Jak praktykować pierwsza serię Ashtangi Jogi aby poprawić ogólny balans w pozycjach równoważnych, przywrócić prawidłowa elastyczność biodrom, płynnie zrobić asanę Karandavasanę?


  Nazwa asany w sanskrycie - Karandava - dosłownie "kaczka". Pełna pozycja wykonywana jest płynnym przejściem dość trudnej pozycji odwróconej Pincha Mayurasana ("forearm balance"), zwanej pozycją pierzastego pawia, albo piórami pawia.  W drugiej serii Ashtangi jogi, z "Pinczy" jednym, płynnym ruchem, zwijamy nogi do lotosu (Padmasana), i opieramy kolana na przedramionach. W dużej, mierze ta równowaga na przedramionach, przypomina Bala Kakasanę (baby crow - pozycja młodego kruka). Osobiście, na razie odpuszczam sobie robienie Pinchy Mayurasany. Ha! Bo nie chodzi mi o wyścig. Moje ciało jeszcze nie jest na nią gotowe. Z tego, oczywistego, powodu, zaproponuję Wam dzisiaj przygotowanie do Karandavasana z lotosu oraz Bala Kakasany (młodocianego kruka na przedramionach). Nie wszyscy są w stanie wykonywać Pinchę, do której oprócz długich miesięcy, lat praktyki, niezbędna jest wytrenowana odpowiednia siła ramion, pleców, brzucha, oraz wiele innych zdolności. Dziś zdradzę Wam fakt, iż przygotowując ciało do pozycji kaczki, można na pierwszym etapie pozycję pierzastego pawia ominąć. Sama Bala Kakasana jest już pięknym, i łagodniejszym, wstępem do wykonywania wszelkich asan równoważnych w podparciu na przedramionach. Więc... jeśli chcecie spróbować Karandavasany ucząc się jej od podstaw i bardzie bezpiecznie, bez schodzenia nogami w dół do lotosu z inwersji w pawiu, i czując większą stabilizację oraz asekurując się na początku, zapraszam do czytania mojego artykułu, oraz na kanał na Youtube z filmem instruktażowym. Zaczynamy!



 Co jest nam potrzebne, i jak praktykować by przygotować ciało do Karandavasany?

  Praktykujemy tradycyjnie na macie, lecz przydadzą nam się drobne pomoce ze sprzętu do jogi. W Ashtandze dozwolone jest używanie klocków do jogi i paska jeśli nasze ciała potrzebują wsparcia podczas wykonywania asan. Dziś przygotujemy 2 stabilne, korkowe lub drewniane, klocki, pasek, oraz 2-3 grubo zwinięte kocyki, lub bolster (materiałowy wałek do jogi). W Karandavasanie ważne są: elastyczne biodra - czyli odpowiednie rozgrzanie nóg oraz stawów biodrowych, rozluźnienie pasm biodrowo-piszczelowych, tak by móc założyć najpierw nogi do lotosu (Padmasany). Rozpoczynając nasza sesję, rozgrzejemy się powitaniami słońca A i B, oraz początkową sekwencją z Ashtangi serii 1, aż do pozycji Ardha Baddha Padmottanasana (skłon z jedna noga założoną w pół lotosie), z której wykonany moja autorską sekwencję na rozciąganie oraz elastyczność pośladków i pasm biodrowo-piszczelowych.

 

 Sekwencja Bala Kakasana do Karandavasany

 Po wykonaniu lotosu, przejdziemy przez krótki ciąg asan równoważnych, oraz deseczek na dłoniach i przedramionach, po których przejdziemy do trzech prób Bala Kakasany (alternatywna pozycji z wałkiem/ kocykami ustawionymi z przodu, tak by ewentualnie oprzeć na nich czoło hamując ruch nadmiernego przenoszenia ciężaru ciała w przód). Potem na chwilę wrócimy do króciutkiej sekwencji asan otwierających biodra: gołąb, krowi pysk, stretching pośladków. Finiszując przejdziemy do pozycji lotosu - Padmasany, i z nim do Bala Kakasany z oparciem kolan na tricepsach tak by osiągnąć pozycje kaczki - Karandavasanę. Całą sekwencję, a właściwie długa praktykę, umieszczę dla Was na filmie. Spróbujcie ją przejść bez spiny, na luzie. Pamiętajcie, że robimy tylko tyle ile możecie w danym dniu i czasie. Bez zmuszania ciała do nadmiernego wysiłku ponad nasze normalne możliwości.

 



Główne asany sekwencji na elastyczne biodra i poprawę równowagi w asanie Karandavasana.

Kluczowe pozycje otwierające biodra:


  • Trikonasana - pozycja trójkąta

Nauczycielka jogi wykonuje asanę z Ashtanga Joga Utthita Trikonasana

  • Parivrtta Trikonasana - skręcony trójkąt

Joginka w pozycji ashtangi jogi Parivrtta Triknasana

  • Parivrtta Ardha Chandrasana - pozycja skręconego półksiężyca

Nauczycielka jogi wykonuje asanę ashtangi jogi Parivrtta Ardha Chandrasana

  • Utthita Parsvakonasana - kąt rozciągnięty/ rozpostarty

Nauczycielka jogi w asanie ashtangi Utthita Parsvakonasana

  • Parivrtta Parsvakonasana - pozycja odwróconego kąta

Joginka w pozycji z ashtangi jogi Parivrtta Parsvakonasana
  • Eka Pada Raja Kapotasana oraz jej warianty - pozycja jednonożnego króla gołębi

Nauczycielka jogi prezentuje asanę ashtangi Eka Pada Raja Kapotasana

  • Gomukhasana - pozycja krowiego pyska

 

Joginka w pozycji ashtangi jogi Gomukhasana

  • Padmasana - lotos
Joginka w asanie ashtangi jogi Padmasanie pozycji lotosu


Pozycje wzmacniające mięśnie tułowia, brzucha, ramion oraz stabilizujące i poprawiające równowagę


  • Plank na dłoniach (deska)


Joginka w pozycji jogi Plank deska

  • Deska na przedramionach

Joginka z pozycji Plank deska na przedramionach
  • Vasisthasana - deska bokiem (side plank)

Joginka w pozyji deski bocznej Vasisthasana

 

  •  Bhujapidasana (Shoulde-pressing pose czyli pozycja naciskania na ramiona/barki, w sanskrycie oznacza: Bhuja - ramie, bark, Pida - naciskanie)

 

Nauczycielka jogi w asanie ashtabgi jogi Bhujapidasana

  • Bala Kakasana - młody kruk, 3 próby

 

Joginka w asanie ashtangi jogi Bala Kakasana Baby Crow

  • KARANDAVASAVA - połączenie całej sekwencji w główna asanę równoważną II serii Ashtangi Jogi 

 Trudna sztuka oparcia kolan w lotosie na tricepsach (tyłach ramion), tak aby nie zjechały nam w dół na matę
lub za bardzo na łokcie, oraz by utrzymać się w pozycji równoważnej w Bala Kakasanie.

 

Joginka w finałowej asanie ashtangi jogi Karandavasanie pozycji kaczki


Miłej praktyki!

Namaste:-).


Komentarze