Dieta jogina wiosną i latem. Proste rady dań w 5 sekund.

 Jak zdrowo odżywiać się gdy praktykujesz jogę?

Dieta wegetariańska w jodze latem


Dieta jogina latem

Wiosną i latem, jak tylko pojawiają się młode warzywa w rozsądnych cenach, zmieniam mój jogiczny jadłospis na warzywno-owocowy w 90 %. W diecie wegetariańskiej, wszelkie sery i jajka są tylko dodatkiem. 

  • Przechodząc na weganizm, zawsze dodaję odrobine tofu, sejtana, tempeh, kotleciki z soczewicy, cieciorka (uwaga na ilość) również w formie kotletów (przepisy później na blogu;-)). 
  • Za najlepsze źródła białka, w koktajlach warzywno-orzechowych, w moim przypadku, uważam nasiona konopi oraz pestki dyni. 
  • Robię kotleciki z odżywką białkową z nasion dyni, oraz konopi. Włączam nasiona lnu, które gotuję sobie i dodaję do wegańskich jogurtów (tutaj na bazie kokosowej, osoby z Hashimoto musza ograniczyć ilość soi w diecie).
  • Spożywam pasztety wegańskie oraz włączam sporo orzechów o właściwościach zasadowych: nerkowce, brazylijskie. Jestem uczulona na migdały, ale czasami mogę pozwolić sobie na tzw. blanszowane, czyli pozbawione brązowej skórki. Często robię "pulpy", czyli mielę na miazgę, płatki kokosowe (koniecznie bio bez siarczanów).
  • W daniu obiadowym zawsze mam komosę ryżową, kaszę gryczaną, kaszę jaglaną, pęczak, ryż: czarny, brązowy, czerwony. 
  • Na śniadanie pije zieloną herbatę Senchę. Na kolację łagodną, kojąca melisę. W ciągu dnia popijam wodę z cytryną. Często robię kompoty z owoców np. rabarbarowo-truskawkowy (opcjonalnie maliny).



Proste przepisy na zupy warzywne latem

  A na zewnątrz tropikalne upały sięgające ok. 30 stopni. Część nauczycieli jogi, oraz jej uczniów, przejmuje dietę wegańską. Są osoby, które preferują wegetariański styl życia, ze względu na choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto), albo problemy z układem trawiennym (muszą omijać roślinne produkty należące do kategorii ciężkostrawnych  - np. rośliny strączkowe. Warto włączyć do swojej wege diety dużą ilość warzyw o właściwościach alkalizujących np.: buraki, marchewkę, brukiew, pietruszkę, selera, szpinak, roszpunka; oraz odkwaszające owoce: melona, banany, mango - lekkostrawne latem przy dużych temperaturach (uwaga na cytrusy oraz kwaśne owoce, które mogą podrażniać żołądek przy tendencji do choroby refluksowej, albo alergii pokarmowych). Najlepszym przykładem będzie włączenie do jadłospisu zup przyrządzanych na warzywnym wywarze z młodej włoszczyzny, dla których podstawą będzie marchewka, seler, por, pietruszka, liście laurowe, ziele angielskie, z przypraw natka pietruszki i lubczyk. Na takim wywarze przyrządzamy wszystkie ciepłe zupy. Ja dodatkowo robię go jako podstawę do chłodnika. Do wywaru z włoszczyzny dodaję buraki. Po ostudzeniu dodaję śmietanki wegańskiej (dowolna: kokosowa, owsiana, taka jaką lubisz). Kroję szczypiorek, rzodkiewkę i ogórki. 


Jakie warzywa/owoce warto TERAZ kupować i włączyć do prostego jadłospisu?

  • Burak, bakłażan, cukinia, marchew, por (nie przesadzaj z ilością - raczej jako dodatek do zup i gotowanych wywarów), seler, szparagi (młode), włoszczyzna młoda bio, ziemniaki, fasolka szparagowa, pomidory, kapusta młoda.
  • Pietruszka, koperek, szczypior, cebulka dymka (nie za dużo w diecie), rzodkiewka, szpinak, rukola (ale nie za dużo, jest ostra), roszponka, sałata.
  • Owoce: maliny, truskawki (w diecie odkwaszającej nie za dużo), borówki, banany, mango, melon, awokado (w problemach z żołądkiem nie za dużo, jest bardzo tłuste).
  • OCZYWIŚCIE, jeśli jesteście uczuleni, na któryś produkt, albo nie możecie go spożywać, wyłączcie go ze swojej diety.


Warzywa w wegetariańskiej i wegańskiej diecie jogina

Buraki w diecie wegetariańskiej

Smacznego;-))!

Komentarze