Ashtanga Joga Seria I przygotowująca do pozycji Bakasany.

 Jak skutecznie nauczyć się  wykonywania Kruka, czyli asany zwanej Bakasaną w pierwszej serii Ashtangi?

joginka wykonuję asanę z jogi zwaną Bakasaną

Odczaruj jogiczną pozycję Kruka na macie. Praktyka Ashtangi Vinyasy Jogi z asanami równoważnymi.

Bakasana - pozycja kruka należy do grupy asan równoważnych. Jest pozycją siłową angażująca mocno mięśnie dłoni, ramion, barków, pleców, brzucha. Więcej informacji o Bakasanie zamieściłam na moim, drugim blogu, czyli tutaj .

 

Mięśnie grzbietu pracujące w Bakasanie

  • Serratus anterior - czyli mięsień zębaty przedni, stabilizuje łopatki dociskając je do ściany klatki piersiowej podczas ruchu unoszenia powyżej barków, zapobiega ruchowi wypychania klatki piersiowej do przodu i odklejaniu się łopatek od pleców. Działa podczas pozycji odwróconych w staniu na rękach czy głowie z podparciem. Zwykle to z nim mamy największe problemy próbując dłużej utrzymać trudną asanę, i czując jak łopatki zaczynają odstawać, klatka idzie do przodu, a cała pozycja zaczyna się zwyczajnie chwiać. Nagle zauważasz, że brakuje Ci sił na dalsze utrzymywanie się w asanie.
  • Mięsień zębaty przedni pracuje razem z mięśniami równoległobocznymi mniejszym i większym, oraz mięśniem czworobocznym. Razem ustalają pozycję łopatek podczas ruchu unoszenia ramion powyżej barków.
  • Infraspinatus - mięśnie podgrzebieniowe z grupy pierścienia rotatorów, stabilizujące stawy ramienne i łopatki.


Następna praktyka wzmacniające właśnie te mięśnie. Dla osób z odstającymi łopatkami, słabymi plecami, zespołem skrzyżowania górnego (gdzie osłabione mięśnie to: dół i środek m. czworobocznego oraz mm. równoległoboczne, nadmiernie napięta jest góra m. czworobocznego i dźwigacze łopatek - będziemy je masować i rozluźniać przed treningami), słabymi mięśniami głębokimi brzucha (poprzeczny, skośne, dno miednicy).




Komentarze

Popularne posty